Praca dla młodzieży w Holandii – w jakim wieku można aplikować?

Dodane przez admin

Młodzież w różnym wieku, szczególnie ucząca się i studiująca, chętnie wykorzystuje wakacyjną przerwę od zajęć do zarobienia dodatkowego grosza. Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy w czasie wakacji jest znalezienie pracy za granicą. Holandia oferuje bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia tymczasowego, którym jest właśnie praca wakacyjna. Jak szukać pracy za granicą i w jakim wieku można zacząć? Czy podobnie jak w Polsce, jest jakaś dolna granica wieku, poniżej której nie można podjąć pracy zarobkowej? Podpowiadamy, w jakim wieku i gdzie młodzież może aplikować do pracy w Holandii.

Praca dla młodzieży w Holandii – przepisy a realia

Holenderskie prawo zawiera zapis o tym, że pracy zarobkowej może podjąć się już osoba 15-letnia. Obostrzenie wiekowe dotyczy obywateli Holandii. Dla tak młodych osób stawki wynagrodzenia są śmiesznie niskie. Stawki wynagrodzenia minimalnego w Holandii rosną wraz z wiekiem pracownika. I tak w 2020 roku 15-letni pracownik pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy zarobi miesięcznie nie więcej niż 496,10 € brutto. Jeśli doliczyć do tego koszty utrzymania, to tak młodym osobom zwyczajnie nie opłaca się pracować. Jest to zabieg celowy, mający skłonić młodzież do skupienia się na nauce, która powinna być jej priorytetem, a nie na pracy zarobkowej. W przypadku pracowników przyjeżdżających zza granicy obowiązkowe jest ukończenie przez nich 18 lat, a więc bycie osobami pełnoletnimi. Wymóg ten jest powiązany właśnie z potrzebą wyjazdu za granicę. Osoba niepełnoletnia bez opiekuna nie może przekroczyć granicy. Mimo braku kontroli na przejściach granicznych możliwe są wyrywkowe kontrole przez policję i służbę graniczną w dowolnym momencie przebywania za granicą. Ponadto żadna agencja pracy nie będzie pośredniczyła w zatrudnieniu nieletniego – właśnie z obawy przed konsekwencjami. Podobne obawy mają holenderscy pracodawcy, którzy wolą, aby zagraniczni pracownicy byli osobami pełnoletnimi.

Praca dla młodzieży w Holandii za pośrednictwem biura pośrednictwa pracy

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na poszukiwanie pracy dla młodzieży jest skorzystanie z oferty biura pośrednictwa pracy. Pełnoletnia młodzież może zgłosić się do pośrednika z prośbą o znalezienie pracy sezonowej. Co ważne, poszukiwanie zatrudnienia poprzez biuro pośrednictwa pracy pozwala zawrzeć umowę na pracę tymczasową, na okres trzech miesięcy i w najbardziej dogodnym terminie. Pozwoli to w pełni wykorzystać wakacje i zarobić nieco pieniędzy. Dodatkowo biura pośrednictwa pracy, idąc z duchem czasu, niejednokrotnie przeprowadzają wstępną rekrutację na odległość, bez osobistego kontaktu z kandydatem. Jak to wygląda? Udostępniają na swojej stronie odpowiedni kwestionariusz osobowy. Dostępne są one w dwóch formach – do pobrania i uzupełnienia oraz w formie kwestionariusza on-line. Jest to bardzo wygodna metoda aplikowania o pracę. Ale sam kwestionariusz nie wystarczy. Biura pośrednictwa pracy proszą także kandydatów o CV napisane w języku polskim (można dostarczyć wersję w języku angielskim, ale nie jest to wymagane), skan dowodu osobistego, numer konta bankowego, na które będzie przelewane wynagrodzenie oraz ewentualnie, jeśli kandydat posiada, to również skan prawa jazdy i skan nadania numeru BSN/SOFI. Dwa ostatnie dokumenty są opcjonalne. Wszystkie wymienione dokumenty można przesłać przez specjalny formularz aplikacyjny na stronie biura lub wysłać je mailem. Tak przygotowana aplikacja pozwala pracownikowi biura pośrednictwa pracy rozpocząć poszukiwanie pracy dla młodzieży w Holandii. Jest również opcja dla osób słabiej zaznajomionych z techniką lub bez dostępu do komputera. Wszystkie niezbędne dokumenty można dostarczyć osobiście do siedziby biura pośrednictwa pracy i również w ten sposób aplikować. Mimo to najważniejszym wymogiem jest bycie osobą pełnoletnią, a więc mającą ukończone 18 lat. Spełnienie tego warunku pozwala aplikować o pracę dla młodzieży w Holandii.

Źródło: FAS Packing – Legalna praca w Holandii

Podobne wpisy