Czy propanem ogrzeję taniej dom?

Dodane przez admin

Ogrzewanie stanowi ostatnio często i chętnie poruszany temat, nie tylko w mediach, ale również w rozmowach prywatnych. W telewizji oraz radiu dużo mówi się o zanieczyszczeniu środowiska i smogu, za który odpowiadają stare piece węglowe i kotłownie przydomowe, natomiast właścicieli domów zazwyczaj interesują koszty, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć. Zimą koszt ogrzewania nawet niewielkiego domu z pomocą nieefektywnego pieca może być wysoki.

Rozwiązań problemu ogrzewania jest naprawdę wiele, każde z nich wiąże się z innym kosztem, tak samej instalacji grzewczej, jak późniejszymi wydatkami. Pod uwagę należy wziąć jeszcze kwestię obsługi pieca grzewczego, która w pewnych wypadkach może być bardzo absorbująca.

Można się zdecydować na ogrzewanie węglowe, które jednak charakteryzuje się wieloma mankamentami, jak koszt, zanieczyszczenia, za które odpowiada, jak też niewygody związane z koniecznością obsługi pieca czy przeprowadzania systematycznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia kominów z sadzy.

Kolejnym rozwiązaniem jest olej opałowy, jednak tu podstawowym mankamentem jest cena tego surowca, a także cena samego pieca olejowego. Osoby, które cenią sobie ekologię, mogą wybrać pompę ciepła. Tu koszt ogrzewania rzeczywiście jest niewysoki, za to sama pompa ciepła oraz koszt wykonania instalacji (np. dolnego źródła, a więc instalacji czerpiącej ciepło z gruntu) to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto wydajność pomp ciepła zależy od temperatury na zewnątrz, może się więc okazać, iż w przypadku, gdy zima będzie wyjątkowo mroźna i długotrwała, takie źródło ciepła może się okazać niewystarczające.

Ogrzewanie gazowe w tym zestawieniu wygląda najbardziej zachęcająco, poza tym do wyboru są dwa rozwiązania, a mianowicie ogrzewanie gazem ziemnym lub gazem płynnym. W jednym i drugim przypadku, jeśli ogrzewanie domu jest zapewnione dzięki nowoczesnemu kotłowi kondensacyjnemu, koszty będą niewielkie, jednakże gaz ziemny nie jest dostępny wszędzie. W takim wypadku warto pomyśleć o gazie płynnym, który stanowi ekologiczne i niedrogie paliwo grzewcze, a więc o propanie.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – od czego zależą koszty?

Podczas obliczania kosztu, z jakim będzie musiał zmierzyć się właściciel budynku, który decyduje się na instalację grzewczą na gaz płynny, trzeba brać pod uwagę kilka czynników, a mianowicie ustalić, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne domu. Osoby, które budowały swoje domy w ciągu ostatnich lat, są również w posiadaniu świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Dla przypomnienia można jednak przytoczyć uśrednione wartości, które wynoszą:

  • dla domów pasywnych – 15 kWh/m2/rok;
  • dla domów energooszczędnych – 50–70 kWh/m2/rok;
  • dla domów standardowych – 90 kWh/m2/rok;
  • dla domów bez ocieplenia – 120 kWh/m2/rok.

Należy także wybrać rodzaj kotła grzewczego, który może być zwykły lub kondensacyjny. Zwykłe piece gazowe są jednak mniej ekonomiczne, dlatego też wypierają je nowoczesne kotły kondensacyjne. Dzięki nim można liczyć się z mniejszym zużyciem paliwa, rzędu co najmniej 15%, ale czasami różnica ta może być znacznie większa i dochodzić nawet do 50%. Tak duża różnica w zużyciu gazu w przypadku nowoczesnych gazowych pieców kondensacyjnych wynika z tego, iż kocioł kondensacyjny wykorzystuje tak zwaną energię utajoną, a więc uwalnianą w efekcie skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. W przypadku tradycyjnego pieca ta część energii jest tracona bezpowrotnie wraz ze spalinami, które wylatują przez komin. Nowoczesne kotły kondensacyjne są również zupełnie bezobsługowe, sterowane za pomocą układu elektronicznego, który zapewnia, iż piec będzie pracował z minimalną mocą, jaka jednak zapewni dostarczanie potrzebnej ilości ciepła.

Cena propanu jest kolejnym czynnikiem, który wpływa na koszt ogrzewania domu. Na tę cenę wpływają między innymi warunki zawieranych z dystrybutorami umów, uzyskane rabaty czy opłaty dodatkowe, na przykład za dzierżawę zbiornika. Ceny gazu różnią się także w zależności od województwa czy pory roku, jednak wydajność nowoczesnych kotłów i sam koszt propanu sprawia, że jest to najtańsze paliwo dostępne na polskim rynku.

Inne zalety ogrzewania gazem propan

Ogrzewanie gazem płynnym to przede wszystkim brak konieczności uzupełniania paliwa w kotle, jak w przypadku ogrzewania węglowego, nie trzeba się również martwić o ustawienia pieca, ponieważ nowoczesne kotły kondensacyjne wystarczy ustawić raz, by pobierały one odpowiednią ilość paliwa i utrzymywały w pomieszczeniach żądaną temperaturę. Także uzupełnianie zapasów propanu jest wygodne: wystarczy zadzwonić do dostawcy gazu, a cysterna z paliwem pojawi się w umówionym dniu i godzinie, samo tankowanie zaś to zaledwie kilkanaście minut. Gaz można wykorzystać nie tylko do ogrzewania domu, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej czy zasilenia kuchenki gazowej.

Źródło: LPG Direct – instalacje gazowe na propan

Podobne wpisy