Licówki porcelanowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Dodane przez admin

Wiele osób staje przed dylematem założenia licówek. Perspektywa pięknego uśmiechu niczym z Hollywood jest bowiem bardzo kusząca. To właśnie chęć jego posiadania bywa głównym powodem zainteresowania licówkami. Warto dowiedzieć się najpierw, czym one właściwie są i jakie okoliczności powinny skłonić do ich wyboru.

Czym są licówki?

Licówki to wyjątkowo cienkie nakładki, które mocuje się na przedniej powierzchni zębów. Podstawowym zadaniem licówek jest oczywiście korekta uśmiechu. Płytki te ukrywają bowiem takie niedoskonałości jak przebarwienia, nierówności szkliwa czy diastema. Jeśli jest taka potrzeba, mogą także zamaskować wypełnienia. Licówki wykonywane są z różnych materiałów, ale do najpopularniejszych bez wątpienia należą te porcelanowe. Warto poznać ich cechy charakterystyczne i dowiedzieć, w jakich przypadkach znajdą one zastosowanie.  

Jakie są wskazania do założenia licówek?

Zdecydowana większość pacjentów stomatologicznych decyduje się na założenie licówek ze względów estetycznych. Najczęściej pragną oni ukryć przerwę między jedynkami, a także wady znajdujące się na powierzchni samych zębów. Założenie licówek może być zasadne również w przypadku konieczności odbudowy ukruszonego zęba. Wskazaniem do umocowania cienkich nakładek na przedniej powierzchni szkliwa może być także korekta niektórych wad zębów. Warto dodać, że licówki mogą również pomóc w zabezpieczeniu naturalnych zębów przed uszkodzeniem, zwłaszcza tym natury mechanicznej. 

Licówki – przeciwwskazania

Niestety, nie zawsze można zdecydować się na licówki, nawet gdy istnieją ku temu określone wskazania. Decyzji o umocowaniu cienkich płytek na powierzchni szkliwa nie będą mogły podjąć osoby, które borykają się z bruksizmem. Przeciwwskazaniami do założenia licówek będą również zaburzenia o charakterze okluzyjnym, a także próchnica. Aktywne stany zapalne w jamie ustnej również przemawiają za tym, aby wstrzymać się z zabezpieczeniem szkliwa przy pomocy porcelanowych płytek. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z wymienionych przeciwwskazań mają charakter przemijający. Po ich ustąpieniu będzie można zatem powrócić do refleksji nad założeniem licówek.  

Licówki porcelanowe – czym się charakteryzują?

Licówki porcelanowe mają szansę sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających z natury pacjentów. Charakteryzują się bowiem wyjątkowo wysoką odpornością na uszkodzenia oraz przebarwienia. Ponadto, kamień nazębny nie osadza się na nich tak szybko jak ma to miejsce na przykład w przypadku licówek kompozytowych. Porcelanowe płytki są także niezwykle estetyczne. Dzięki nim przez długie lata można się cieszyć hollywoodzkim uśmiechem. Wszyscy zainteresowani licówkami z porcelany muszą jednak liczyć się z tym, że ich umocowanie będzie wymagało co najmniej dwóch lub trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym. Licówki muszą bowiem zostać odpowiednio wyszlifowane i dopasowane do zębów konkretnego pacjenta. 

Podobne wpisy