Na czym polegają dostawy Just in Sequence? Kiedy warto o nich pomyśleć?

Dodane przez admin

Koncepcji funkcjonujących w logistyce jest sporo. Niektóre z nich nawet łączą się ze sobą, gwarantując szereg korzyści i możliwości rozwoju firm z wielu branż. Dobrym na to przykładem jest sekwencja Just in Sequence, stanowiąca uzupełnienie metody Just in Time. Czego dotyczy i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?

Just in Sequence i Just in Time – co to jest?

Na początek należy podkreślić, że obie koncepcje dotyczą łańcucha dostaw, procesów produkcyjnych, a także magazynowania towarów.

  • Metoda Just in Time polega na dostarczaniu produktów tylko w wymaganej ilości i dokładnie w tym czasie, kiedy są potrzebne. Wiąże się to z brakiem konieczności ich magazynowania przez długi czas, co pozwala między innymi oszczędzić koszty.
  • Sekwencja Just in Sequence natomiast dodaje do tego jeszcze jeden element. Otóż towary dostarczane są w odpowiedniej ilości, w wyznaczonym czasie i we właściwej kolejności. Wszystko po to, aby możliwe stało się ich przetworzenie na optymalnych warunkach, bez opóźnień, ani żadnych innych problemów.

Wspomniana kolejność wykorzystania produktów dotyczy również ich pakowania i dostarczania. Koncepcja rozwinęła się w motoryzacji i przełożyła się na optymalizację wszelkich procesów – od krótkiego magazynowania towarów, po ich dostawę, przetworzenie oraz wysyłkę.

Najważniejsze korzyści koncepcji Just in Sequence

Skoro wiadomo już, czego dotyczy omawiana metoda i czym różni się od dostaw Just in Time, możemy przejść do przedstawiania jej kluczowych atutów. Te natomiast mają związek z poważnymi oszczędnościami finansowymi, na jakie może liczyć przedsiębiorstwo.

Ze względu na płynny przesył towarów, odpada konieczność ich długiego magazynowania. Przetrzymywanie produktów, dbałość o ich dobry stan, utrzymywanie przestrzeni magazynowych – wszystko to kosztuje. I to sporo. Dzięki Just in Sequence firma jest w stanie znacząco obniżyć wydatki.

Przekłada się to ponadto na możliwość wykupienia mniejszego magazynu, co oczywiście także ma przełożenie na finanse. Wspomnieć trzeba też o upłynnieniu i optymalizacji łańcucha dostaw, jak również procesów produkcyjnych. Dzięki temu realizacja zamówień staje się po prostu łatwiejsza i zajmuje mniej czasu.

Podmiot może lepiej reagować na ewentualne zmiany zachodzące na rynku, ponieważ ma nad wszystkim znacznie większą kontrolę. Wpływa to na planowanie przyszłych procesów oraz rozwoju firmy.

Czego wymaga koncepcja Just in Sequence? Jak ją wprowadzić?

Powyższe informacje są niezwykle zachęcające. Zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę korzyści związane z oszczędnością pieniędzy oraz czasu. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie rozwiązań związanych z metodą Just in Sequence wymaga szczegółowego planowania i odpowiednich przygotowań.

Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na możliwości produkcyjne firmy, a także na łańcuch dostaw. Ogromne znaczenie ma precyzyjne planowanie ilości potrzebnych towarów, momentu, gdy okażą się potrzebne, jak również kolejności ich dostarczania. Jak łatwo można się domyślić, całość musi polegać na współpracy ze sprawdzonymi dostawcami. Ich wybór okazuje się więc kluczowy.

Żeby całość miała sens, niezbędne są też zaawansowane systemy, które zapewnią kontrolę nad realizowanymi procesami i ułatwią komunikację. Płynny przepływ informacji między dostawcą a odbiorcą jest naprawdę ważny – ewentualne komplikacje na tym etapie doprowadzą do niepotrzebnych opóźnień, a w konsekwencji być może również do strat finansowych.

Choć wprowadzenie koncepcji Just in Sequence wydaje się skomplikowane, na pewno warto o tym przynajmniej pomyśleć. Korzyści z niej wynikające znacznie przewyższają trud włożony w organizację całej procedury. Zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę lepszą, szybszą i oszczędniejszą finalizację zamówień, a także utrzymywanie pozytywnych relacji z klientami.

źródło: Translogis transport i spedycja

Podobne wpisy