Co charakteryzuje dobry serwis kompresorów?

Dodane przez admin

Nawet niezawodne sprężarki powietrza potrzebują w pewnym momencie fachowego serwisu. Jednak nie zawsze użytkownicy kompresorów wiedzą, jakie cechy posiada dobry serwis sprężarek powietrza. Dotyczy to w szczególności osób, które dopiero rozpoczynają pracę ze sprężonym powietrzem. Dlatego też podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i co charakteryzuje dobry serwis kompresorów.

Na czym polega serwis kompresorów?

Obecność sprężarek powietrza w zakładzie nierozerwalnie wiąże się z koniecznością okresowego wykonywania serwisów i ewentualnie doraźnych napraw. Zadaniami tymi zajmują się firmy zewnętrzne specjalizujące się w tego typu czynnościach. Rzadko zdarza się, że zakład ma w swojej kadrze pracowników, którzy są w stanie samodzielnie wykonać serwis kompresora. To narzuca konieczność znalezienia rzetelnej i wiarygodnej firmy, której zlecimy to zadanie. I tu bardzo często pojawia się problem. Jak znaleźć dobry serwis kompresorów i czym on się charakteryzuje?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że wybór firmy serwisującej kompresory może mieć wpływ na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Jeżeli od pracy ze sprężonym powietrzem uzależniona jest duża część czynności czy procesów produkcyjnych to ewentualna awaria kompresora może spowodować przestój. A każdy przestój doprowadza do strat finansowych, które zwiększają się z każdą kolejną godziną. Rola serwisu sprężarek nie polega więc wyłącznie na poprawnym znalezieniu usterki i naprawieniu jej, ale również, w miarę możliwości, na zapobieganiu rozległym awariom oraz jak najszybszym dotarciu na miejsce awarii, do siedziby współpracującej firmy. Jednocześnie serwisant kompresorów powinien trzymać się określonego protokołu postępowania, czyli listy czynności. Ich odpowiednie i rzetelne wykonanie zapewnia prawidłowe zlokalizowanie usterki i usunięcie jej z systemu sprężonego powietrza, przez co cały zakład będzie mógł wrócić do pełni sprawności w możliwie jak najkrótszym czasie. Spore znaczenie ma również wiedza i doświadczenie serwisanta, które ułatwiają mu pracę i podnoszą jej jakość.

Zadania firmy serwisującej sprężarki powietrza

Pierwszym krokiem wykonywanym przez firmę serwisującą kompresor powinien być przegląd jego pracy. W tym kroku serwisant ma za zadanie wykryć większość nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprężarki powietrza. Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na monitorowanie parametrów pracy sprężarki powietrza. Odczyty te stanowią podstawę do wyciągnięcia wniosków do dalszych działań. Jednak czasem usterka powoduje uszkodzenia, które uniemożliwiają włączenie kompresora. W takiej sytuacji niezbędna jest bardziej szczegółowa i dogłębna analiza problemu. Często konieczne jest także wsparcie elektryka lub automatyka.

Następnie serwisant kompresora powinien przeprowadzić diagnostykę problemu. Jest to krok polegający na zinterpretowaniu danych zebranych wcześniej w procesie przeglądu pracy kompresora. Do prawidłowego wykonania tego zadania niezbędna jest szeroka wiedza i doświadczenie w pracy ze sprężarkami powietrza. Poszukując dobrej firmy serwisującej kompresory warto wybierać te, które zatrudniają wyłącznie wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Jest to gwarancją nie tylko szybkiej, ale również skutecznej naprawy sprężarki powietrza. Można także wymagać od serwisanta kompresora, aby przyjeżdżając do firmy w celu wykonania naprawy serwisowej, posiadał ze sobą podstawowe części eksploatacyjne sprężarki powietrza. Dzięki temu w razie potrzeby będzie możliwe zamontowanie nowej części i natychmiastowe przywrócenie urządzenia do pełnej sprawności.

Na zakończenie serwisu kompresora wykonywana jest naprawa bądź regeneracja poszczególnych podzespołów sprężarki powietrza. Z doświadczenia wynika, że najczęściej awarii ulegają takie podzespoły jak zawory, stycznik silnikowy, uszczelki, filtry lub łożyska. To właśnie te części wymagają systematycznego przeprowadzania napraw.

Jak wybrać serwis kompresorów?

Dobry serwis kompresorów zapewni fachowców z wiedzą i doświadczeniem w swojej branży. Dobrym rozwiązaniem jest także nawiązanie współpracy z firmą polecaną przez producenta lub z autoryzowanym dystrybutorem urządzeń danej marki. Gwarantuje to zarówno obszerną wiedzę, jak i najlepszą dostępność części zamiennych. Oprócz tego najlepiej jest wybrać serwis sprężarek powietrza, który gwarantuje dostępność serwisu 24h/7dni przez cały rok. Dzięki temu czas reakcji będzie najkrótszy niezależnie od momentu wystąpienia awarii, a to zminimalizuje straty związane z przestojem.

źródło: almig.pl