Farby przeznaczone do malowania elewacji nie należą do najtańszych, dlatego tak ważne jest, by wybrać taką, która jest dopasowana do rodzaju elewacji. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze dobrej farby fasadowej.
W życiu każdego właściciela domu przychodzi taki moment, kiedy to należy odnowić elewację. Poza umyciem jej i pozbyciem się kurzu, glonów i ewentualnej pleśni, dobrze jest raz na jakiś czas odmalować fasadę domu.
Jakie cechy powinna spełniać dobra farba do elewacji?
Ponad wszystko powinna dobrze kryć, być odporna mechanicznie, podatna na zmywanie i trwała. Jeżeli już po kilku miesiącach od malowania widać, że kolor ściera się i jest blady, oznacza to, że farba elewacyjna jest niskiej jakości. Warto wybrać produkt z wyższej półki, ale równie ważne jest odpowiednie przygotowanie fasady do malowania.
Dobra farba fasadowa powinna być gęsta w puszce i lekko płynna po zamieszaniu. Nie powinna jednak skapywać z wałka. Jeżeli farba ma odpowiednią konsystencję, łatwo jest ją rozprowadzić i nie trzeba robić tego wielokrotnie. Jedna warstwa powinna wystarczyć do nadania fasadzie odpowiedniego koloru. Ponadto, farba elewacyjna powinna chronić fasadę przed czynnikami zewnętrznymi – głównie przed wodą (która może spowodować uszkodzenia np. w tynku).
Kiedy malować elewację?
Istnieje bardzo ważna zasada – malowanie elewacji powinniśmy przeprowadzić wówczas, gdy mamy pewność, że nie spadnie deszcz i panuje odpowiednia temperatura. Odpowiednią temperaturę powietrza, dopasowaną do rodzaju farby, jaką chcemy użyć, możemy poznać dzięki uważnemu przeczytaniu ulotki lub etykiety farby. Na etykiecie są również informacje dotyczące czasu, jaki musi upłynąć pomiędzy poszczególnymi krokami malowania elewacji. Przed malowaniem zabezpieczamy teren wokół domu, a także wszystkie elementy, które nie będą malowane (okna, parapety, listwy) oraz własne dłonie i oczy – niektóre farby mają odczyn alkaliczny (co znaczy, że są żrące i mogą spowodować poważne uszkodzenia zdrowia).
Jaki mamy wybór farb elewacyjnych?
W zależności od spoiwa wybranego do produkcji farby, wyodrębniamy kilka rodzajów farb fasadowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, wśród których najpopularniejsze są farby akrylowe, silikonowe, silikatowe i winylowe.
- Farba akrylowa – w tym przypadku spoiwem jest akrylowe polimery syntetyczne. Z uwagi na swoją cenę i bogatą ofertę kolorystyczną, farby akrylowe są najbardziej popularnym wyborem. Cechuje je dobra przyczepność do podłoża, która zapobiegnie odpadaniu farby, a także niska przepuszczalność pary wodnej i wodonasiąkliwość. Można nimi malować tynki (poza wapiennymi), beton i płyty włókno-cementowe. Nie powinno się natomiast malować nimi bloczków lub silikatowych cegieł. Farby akrylowe mają różne właściwości, można wybrać różne stopnie połysku, czy też przepuszczalności pary wodnej. Niestety farby akrylowe mają tendencje do porastania glonami, to jednak można zniwelować używając farby ze środkami biobójczymi.
- Farby silikonowe – inaczej: farby silanowe, siloksanowe i krzemoorganiczne. Ten rodzaj farb posiada najlepsze właściwości użytkowe, daje bowiem długotrwałe efekty, niestety nie za niską cenę. Dzięki dobrej przyczepności, farbę silikonową możemy nałożyć na prawie każdy rodzaj powierzchni, można nimi więc odnawiać stare elewacje bez obaw o to, że farba odpadnie. Nie zaleca się je stosować jedynie na farby wapienne. Farby silikonowe są hydrofobowe, czyli nie wchłaniają wody deszczowej, jednak przepuszczają parę wodną, co wspomaga jej dyfuzję ze ścian.
- Farby silikatowe – inaczej: farby krzemianowe. Cechuje je wysoka przepuszczalność pary wodnej, trwałość i odporność na wilgoć oraz na działanie warunków atmosferycznych. Rzadko się zdarza, by farba silikatowa porosła mchem lub pleśnią. Farby krzemianowe są praktycznie nieusuwalne i przez długie lata zachowują dobry wygląd, jednak nie należy kłaść ich na organiczne podłoża (tynk akrylowy lub farba akrylowa lub silikonowa). Farby silikatowe nie przyciągają kurzu, mają także dość ubogą paletę kolorystyczną (a intensywniejsze kolory i tak dość szybko płowieją).
- Farby winylowe – ta farba odpowiednia jest do ścian pokrytych tynkiem tradycyjnym. Bardzo dobrze kryją, jednak mają też tendencję do porastania w mchy i pleśń. Zazwyczaj dostępne są jedynie w kolorze białym.
Źródło: Kosbud