Barierki i balustrady tarasowe na lata – jakie wybrać?

Dodane przez admin

Przy mnogości dostępnych na rynku materiałów i wzorów balustrad i barierek tarasowych ich wybór może utrudniony. Tym bardziej istotne jest to wówczas, kiedy balustrada na taras przestaje być tylko elementem, który ma zapewnić bezpieczeństwo jego użytkowników, a zaczyna być także funkcjonalną ozdobą domu. Jakie balustrady na taras będą najlepsze? Podpowiadamy!

Balustrady na taras – bezpieczeństwo i wygoda

Chociaż stosowanie balustrad tarasowych nie zawsze jest obowiązkowe, to zazwyczaj i tak wykorzystuje się je dla podniesienie komfortu użytkowania tarasu oraz naszego bezpieczeństwa. Prawidłowo dobrana balustrada może też być ciekawą ozdobą tarasu czy balkonu, a także uchronić nas przed wiatrem czy wzrokiem sąsiadów. Z reguły zatem balustrady zewnętrzne są instalowane na krawędzi balkonów, tarasów i schodów, ponieważ w rzeczywistości wymuszają to na nas przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi balustrada powinna być obowiązkowo zainstalowana przy schodach, podjazdach i tarasach wówczas, jeżeli ich wysokość przekracza 0,5 m. W przypadku domów jednorodzinnych jej wysokość powinna wynosić przynajmniej 90 cm, a w domach wielorodzinnych – co najmniej 110 cm. Istotne jest także, aby maksymalny odstęp pomiędzy tralkami, czyli elementami wypełnienia balustrady zewnętrznej, nie przekraczał 12 cm. Większe prześwity mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, które korzystają z tarasu czy balkonu.

Jak wybrać balustradę na taras?

Wybór rodzaju balustrady tarasowej zależy nie tylko od architektury budynku i jego otoczenia, ale także od wielkości tarasu i jego umiejscowienia. Wielu inwestorów nadal decyduje się na pełne balustrady zewnętrzne, ale coraz częściej można spotkać balustrady ażurowe, które są od nich dużo lżejsze wizualnie. W przypadku niewielkich tarasów, które są mocno wysunięte na czoło budynku, dużo lepsze będą balustrady wykonane z nieprzytłaczających materiałów, np. szkła lub stali nierdzewnej. Szkło będzie też dobrym wyborem w przypadku bardzo dużych tarasów, które często są przedłużeniem ogrodu – w takim przypadku szklana tafla balustrady dodatkowo optycznie powiększy powierzchnię użytkową i będzie ciekawą ozdobą w nowoczesnym wydaniu. Na dużych i niskich tarasach z łatwością zainstalujemy także balustrady wykonane z betonu, choć w ich przypadku powinniśmy liczyć się ze sporym zacienieniem i pamiętać o bardzo dobrym odwodnieniu. Balustrady ze stali nierdzewnej i żeliwa, z uwagi na łatwość ich kształtowania, sprawdzą się na łukowatych tarasach lub tarasach o nieregularnych kształtach.

Balustrada tarasowa – jaki materiał wybrać?

Rodzaj materiału, na jaki zdecydujemy się, poszukując odpowiednich rozwiązań dla balustrady tarasowej, nie musi być oczywisty i może zależeć od wielu czynników. Jeżeli poszukujemy systemowych pomysłów ochronnych dla wszystkich elementów nowobudowanego domu, powinniśmy bez problemu znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiadało naszym gustom. Nieco inaczej będziemy musieli postąpić, jeśli balustrada tarasowa będzie instalowana później niż np. balustrady balkonowe czy schodowe – wówczas, aby uniknąć efektu niedopasowania architektonicznego, jej wygląd powinien być dostosowany do istniejących już balustrad. Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się w ostatnich latach balustrady tarasowe wykonane ze szkła, które są lekkie, nowoczesne i optycznie powiększają przestrzeń. Bardzo dobrze sprawdzają się zatem w nowym budownictwie. W przypadku balustrad szklanych istotne jest jednak, aby obowiązkowo zadbać o rodzaj szkła, z którego zostaną wykonane balustrady tarasowe. Szkło tu wykorzystywane musi być szkłem hartowanym, ponieważ tylko takie zapewni nam pełne bezpieczeństwo. W nowoczesnym budownictwie bardzo dobrze sprawdzą się także balustrady tarasowe ze stali nierdzewnej wypełnione prostymi lub rzeźbionymi tralkami z metalu lub pełnym wypełnieniem ze szkła. Ich zaletą jest nie tylko cena – za proste balustrady ze stali zapłacimy około 300 zł/mb, ale także możliwość dopasowania barierki do właściwie każdego tarasu czy balkonu. Uniwersalnym i wciąż popularnym rozwiązaniem jest instalacja balustrad drewnianych, które często są spotykane na tarasach czy balkonach drewnianych domków jednorodzinnych. Drewniane balustrady tarasowe świetnie ocieplą też domy z cegły i nadadzą im wrażenia przytulności i lekkości. Co istotne, zewnętrzne balustrady z drewna nie są tak odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych jak balustrady stalowe czy szklane, dlatego w ich przypadku bardzo ważna jest regularna pielęgnacja zapobiegająca niszczeniu drewna.

Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej

Podobne wpisy