zakup-mieszkania

Zakup mieszkania w przedsprzedaży – co to oznacza? Czy warto?

Dodane przez admin

Zakupu mieszkania od dewelopera można dokonać na różnych etapach realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego. Część osób decyduje się na ten krok już w przedsprzedaży. Co to w praktyce oznacza? Jakie zalety ma to posunięcie?

Na czym polega zakup mieszkania w przedsprzedaży?

Kupno mieszkania to jedna z tych decyzji, która ma ogromne konsekwencje dla życia całej rodziny. Dlatego wybór lokum powinien być poprzedzony wnikliwą analizą osobistych potrzeb i preferencji. Podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę różne kwestie, w tym cenę, lokalizację oraz metraż. Istotne jest również to, na jakim etapie realizacji znajduje się przedsięwzięcie inwestycyjne.

Część nabywców decyduje się zakupić mieszkanie w przedsprzedaży. Co to w praktyce oznacza? Że nabycie nieruchomości nastąpiło jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na przeprowadzkę (średni czas oczekiwania na wybudowanie budynku mieszkalnego wynosi w Polsce 15-18 miesięcy), jednak zapewnia też liczne korzyści. Jakie są główne zalety zakupu mieszkania od dewelopera w przedsprzedaży?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w przedsprzedaży?

Zakup mieszkania od dewelopera w przedsprzedaży może się wydawać ryzykownym posunięciem. Istnieją jednak przesłanki przemawiające na jego korzyść. Dlaczego warto się na to zdecydować?

  1. Niższa cena lokum. Mieszkania od dewelopera w przedsprzedaży mogą być tańsze od gotowych mieszkań nawet o kilkanaście procent. Skąd bierze się ta różnica? Specjalna oferta cenowa najczęściej wynika z kilku względów.

Po pierwsze, deweloper, który finansuje inwestycję kredytem bankowym, musi uzyskać wymagany przez wierzyciela poziom przedsprzedaży. Inaczej środki nie zostaną uruchomione.

Po drugie, cena mieszkania w przedsprzedaży jest ustalana na podstawie bieżących cen (przy uwzględnieniu przez dewelopera pewnych przewidywań co do zmian rynkowych). Tymczasem koszty materiałów budowlanych i robocizny stale rosną, co znajduje pełne odzwierciedlenie w cenach gotowych nieruchomości. Zakup mieszkania w przedsprzedaży to zatem świetny sposób, by uniknąć wzrostu cen w trakcie budowy.

Po trzecie, gotowe mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Duży popyt winduje ich cenę i ogranicza dostępność.

  1. Większy wybór lokali. Nie dość, że mieszkania w przedsprzedaży są tańsze, to jeszcze nabywcy mają do wyboru więcej lokali. Najczęściej mogą swobodnie decydować o orientacji względem stron świata, piętrze czy też układzie pomieszczeń.
  1. Możliwość wpływu na układ pomieszczeń. W przypadku mieszkań w przedsprzedaży deweloper często zapewnia ich nabywcom możliwość dokonania pewnych zmian w układzie pomieszczeń, a nawet odmiennego rozlokowania instalacji, tak aby odpowiadały one wymaganiom klientów.

Zakup mieszkania od dewelopera w przedsprzedaży – kiedy się na to zdecydować, a kiedy nie?

To, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania w przedsprzedaży, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Na pewno nie jest to dobry wybór w przypadku osób, którym zależy na czasie i szybkiej przeprowadzce do nowego lokum. W takiej sytuacji lepszą opcją będzie zakup gotowego mieszkania.

Jeśli jednak zależy Ci na niższej cenie, większym wyborze lokali i możliwości wpływu na układ pomieszczeń, zakup mieszkania w przedsprzedaży to rozwiązanie dla Ciebie. To opcja polecana też tym nabywcom, którym nie przeszkadza dłuższe oczekiwanie na nieruchomość.

Zakup mieszkania w przedsprzedaży to atrakcyjna możliwość. Nie tylko zapewnia dostęp do szerokiej oferty niższych cenowo mieszkań, ale również najczęściej pozwala na pewne modyfikacje w układzie pomieszczeń. W efekcie nabywca może dostosować lokum do indywidualnych potrzeb i preferencji. Żeby jednak mieć pewność, że deweloper wybuduje nieruchomość, warto dobrze przeanalizować jego wiarygodność. Rzetelny podmiot nie będzie miał oporów, by udzielić klientowi wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące go kwestie. Dlatego jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, pytaj.

źródło: Slawbud.pl

Podobne wpisy