Okna dachowe są niezwykle popularne i umiejętnie rozstawione, są w stanie doświetlić nasze poddasze lepiej niż tradycyjne okno. Niestety nieumiejętnie zainstalowane okna połaciowe mogą sprawić niemały problem i przyczynić się do powstawania mostków termicznych i przeciekania dachu. Na co zwrócić uwagę, aby cieszyć się szczelnymi oknami dachowymi, i co zrobić, kiedy ekipa montująca popełni błędy w montażu okien? Rzeczoznawca budowlany radzi!
Nieprawidłowy montaż okien dachowych i uszkodzona obróbka
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez wykonawcę okien połaciowych jest nieumiejętne lub niedokładne umieszczenie ramy okna w konstrukcji dachu. Instalatorzy nierzadko ignorują wskazówki producenta i nie dokonują poprawnego pomiaru. W konsekwencji bardzo często zdarza się, że kątowniki, które powinny pomóc w montażu okien dachowych, są zainstalowane niedokładnie i nie licują się z poziomem dachu. Jeżeli na tym etapie zauważymy błędy ekipy montującej okna, mamy prawo jako inwestorzy przerwać prace montażowe i poprosić rzeczoznawcę budowlanego o ocenę jakości prowadzonych robót oraz ewentualne wskazówki dotyczące działań naprawczych.
Częstym błędem, który może skutkować nie tylko nieestetycznym wyglądem okna w połaci dachu, ale przede wszystkim przeciekaniem dachu, jest nieprawidłowa lub uszkodzona obróbka okna dachowego. Okolice okna połaciowego ulegają zazwyczaj uszkodzeniu podczas przytwierdzania ramy okna do belki. Bardzo często nieostrożni monterzy przykręcają ramę za pomocą zbyt długich wkrętów lub gwoździ, które mogą przebić dachówkę lub przerwać folię ochronną. W takim przypadku musimy liczyć się z tym, że w miejscach przerwania zabezpieczeń woda będzie dostawała się do środka i powodowała przecieki dachu. W takim przypadku rzeczoznawca budowlany, jeżeli będzie to jeszcze możliwe, może zasądzić wymianę zabezpieczeń ramy okiennej oraz uszkodzonych części dachu i ponowną obróbkę okna połaciowego.
Nieumiejętnie założona folia ochronna okna dachowego
Nierzadko do błędów powodujących przeciekanie dachu dochodzi podczas instalacji folii ochronnej łączącej ramę okna z poziomem dachu. Prawidłowo zainstalowana ościeżnica okienna powinna być nie tylko zabezpieczona, ale i umiejętnie połączona z folią dachową. Otwór wycinany w folii znajdującej się na dachu powinien być dostosowany do wymiarów okna, a krawędzie folii powinny być docięte z około 20 cm zapasem. W przeciwnym wypadku nie będziemy mieli możliwości zrobienia zakładki, która musi być przyklejona do krawędzi ościeżnicy. Jeżeli wykonawca wykona tę pracę niedokładnie, w miejscu docięcia folii może powstać przestrzeń, przez którą woda opadowa będzie dostawała się do wewnątrz, tworząc zacieki. Bardzo często w takim wypadku wymiana folii może być niemożliwa, dlatego nierzadko ekspertyza budowlana sporządzona przez rzeczoznawcę budowlanego wykazuje konieczność zapłaty odszkodowania na rzecz inwestora.
Nieprawidłowo ułożone pokrycie dachu i kołnierz uszczelniający okno połaciowe
Do przeciekania dachu, w którym zamontowano okna połaciowe, dochodzi także wtedy, kiedy kołnierz uszczelniający okno jest źle zamontowany albo niedostosowany do rodzaju okna i dachu. Na rynku dostępne są kołnierze dedykowane konkretnym rodzajom pokrycia dachowego, dlatego tak ważne jest, aby nie tylko umiejętnie je dobrać, ale i korzystać z certyfikowanych materiałów wykończeniowych. Szczelność przestrzeni pomiędzy kołnierzem a dachem wykluczająca przeciekanie połaci zależy od tego, czy wykonawca dokładnie wypełni ją mieszanka uszczelniającą i specjalnymi klinami.
Niestety sam kołnierz może ulec uszkodzeniu w momencie zakładania połaci dachu. Zazwyczaj mamy do czynienia z tym problemem w momencie, kiedy ekipa wykonująca pokrycie dachowe nie dostosuje jego rodzaju do typu okna dachowego. Do uszkodzenia dochodzi zazwyczaj podczas prac dekarskich. Jeżeli w złączeniu dachówki z profilem okna połaciowego powstanie wgłębienie, w rowku będzie gromadziła się woda, która będzie przeciekała ponad ramą okna. W takim wypadku rzeczoznawca budowlany wskaże błąd wykonawczy i będzie musiał zarządzić działania naprawcze na koszt nieskutecznego wykonawcy.
Źródło: MPExpertbud – Ekspertyzy budowlane